افیلیت مارکتینگ

تصویری از affiliate marketing چیست؟

فروش محصولات بدون تبلیغات مناسب شبیه این می‌مونه که بدون چتر سقوط آزاد کنید؛ قطعا تهش مرگه! منتها فرقش اینه که تو مورد اول کسب و کارتون می‌میره و در مورد دوم دور از جون خودتون؛ اما از اونجایی که به کارگیری بعضی از تبلیغات علاوه بر هزینه بالا، نتیجه نامعلومی داره، همیشه کسب و کارهایی که بودجه محدودی دارن رو مردد می‌کنه که آیا منطقیه برای آزمون و خطا پول بدن؟

من تو این مقاله شما رو با نوعی از بازاریابی آشنا می‌کنم که قدمت بالایی داره؛ ولی با ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ داره جهان جدیدی رو تو بازاریابی تجربه می‌کنه و برای کسب و کارهایی که تازه کار هستن و بودجه محدودی هم دارن خیلی کاربردیه. این نوع از مارکتینگ، بازاریابی معرف یا affiliate marketing (افیلیت مارکتینگ) هست.

مقاله رو دنبال کنید تا شمارو به جواب سوال بازاریابی پورسانتی چیست برسونم و بگم افیلیت مارکتینگ چیه.

تصویر گرافیکی افیلیت مارکتینگ

Affiliate marketing چیست؟

Affiliate marketing یا همون بازاریابی پورسانتی که با اسامی دیگه‌ای از جمله بازاریابی همکاری در فروش، بازاریابی معرف، بازاریابی وابسته و سیستم همکاری در فروش هم شناخته میشه (احتمالا والدینش سر انتخاب یک اسم به توافق نرسیدن)، نوعی از بازاریابیه که در اون محصولات یا خدمات یک سایت یا برند به خصوص، توسط سایت یا صفحه دیگری به روش‌های مختلف معرفی میشن و بعد اون سایت یا صفحه تبلیغ کننده در ازای این معرفی، پورسانتی رو از سایت اصلی دریافت می‌کنه، که این دریافتی هم روش‌های مختلف داره، که بعد از جواب دادن به سوال افیلیت مارکتینگ چیه، به توضیح اون بخش از بازاریابی وابسته هم می‌رسیم.

ابتدایی‌ترین چیزی که توی بحث آموزش افیلیت مارکتینگ به شما گفته میشه نحوه فروش محصولات توی روش بازاریابی پورسانتی اینترنتی هست، که ما هم اینجا بهش اشاره می‌کنیم:

خریدار قصد داره یه محصولی رو بخره؛ به خاطر همین وارد سایتی برای خرید میشه، بعد روی لینک مورد نظرش کلیک می‌کنه. با کلیک روی لینک به یک سایت دیگه هدایت میشه، اون جا فرآیند خرید رو تکمیل می‌کنه و محصول یا خدمات مورد نظرش رو می‌خره. حالا که پروسه خرید تکمیل شد و محصول به فروش رسید، سایت اصلی مبلغی رو به صورت درصدی از هزینه کلی پرداخت شده برای محصول، یا به مقداری که از قبل توی قرارداد بازاریابی پورسانتی ذکر شده، به سایتی که به صفحه فروش محصولش بک لینک داده پرداخت می‌کنه.

تصویری از ارتباط بین افیلیت مارکتر و تبلیغ دهنده

اصطلاحات افیلیت مارکتینگ

همونطور که هر حوزه‌ای یک سری اصطلاحات مخصوص به خودش رو داره، در بازاریابی وابسته اینترنتی یا همون افیلیت مارکتینگ خودمون هم یک سری اصطلاحات هستن که بین افیلیت مارکترها و افرادی که تو حوزه بازاریابی وابسته اینترنتی به هر نحوی فعالیت دارن رایجه. حالا که فهمیدید افیلیت مارکتینگ چیست، مقاله رو دنبال کنید تا شما رو با اصطلاحاتش آشنا کنم.

Affiliate

معنی افیلیت چیست؟ وابسته، و به اون وب سایتی گفته میشه که بک لینک واسطه خرید برای مشتری رو در سایت خودش قرار میده و صاحب اون سایت هم پورسانت فروش رو دریافت می‌کنه.

Affiliate marketplace

افیلیت مارکت پلیس‌ها بازارهایی هستن که حکم پایگاه داده مرکزی رو برای برنامه‌های وابسته در سایت‌های مختلف دارن. 

لینکی درون سایت افیلیت قرار می‌گیره و مشتری از طریق اون به صفحه سایت اصلی برای خرید محصول هدایت میشه رو بهش می‌گن افیلیت لینک یا لینک وابسته.

Affiliate ID

شما فکر کنید که یک برند لینک فروش محصول خودش رو در اختیار n سایت افیلیت مارکتینگ قرار بده. وقتی مشتری‌ها به سایتش هدایت بشن و خرید کنن، از کجا باید بفهمه که این هدایت از طرف کدوم سایت افیلیت مارکتینگ صورت گرفته؟ affiliate ID دقیقا کارش همینه که بین سایت‌های مختلف تمایز ایجاد کنه. در واقع سایت اصلی یا کارفرما به هر یک از سایت های افیلیت مارکتینگ که محصولش رو تبلیغ می‌کنن یک افیلیت آی دی اختصاصی میده. این شناسه وابسته مشخص می‌کنه که هر کاربر از کدوم سایت های افیلیت مارکتینگ هدایت شده.

Payment mod

این اصطلاح مربوط به روش‌های پرداخت پول بین کارفرما و افیلیت مارکتر هست؛ مثل چی؟ مثل چک، پرداخت نقد، کارت به کارت و…

Affiliate manager/opm

این اصطلاح رو به شخصی نسبت میدن که در شرکت کارفرما وظیفه پرداخت و نظارت بر انتقال پورسانت رو داره و علاوه بر این مدیریت کلی افیلیت مارکترها رو هم بر عهده داره و ضمن راهنمایی‌شون، مشکلات احتمالی اون‌ها رو هم رفع می‌کنه. 

Merchant

تاجر یا همون merchant صاحب سایت اصلی فروش محصوله و برای فروش محصول مورد نظر خودش با افیلیت ارتباط برقرار می‌کنه.

در ادامه این نکته رو هم جهت تکمیل این بخش بگم که توی حوزه افیلیت مارکتینگ در ایران و تمام جهان کلا 4 تا گروه آدم وجود داره که میشه گفت نقش اصلی رو دارن:

تاجر (merchant)

شبکه 

ناشر (affiliate)

مشتری

احتمالا تنها نکته مبهم توی 4 تا اسم بالا، واژه شبکه باشه. حالا شبکه چیه؟ شبکه میاد یک سری پیشنهادات در مورد شرکت های افیلیت مارکتینگ و سایت‌های بازاریابی پورسانتی اینترنتی در اختیار کاربرش قرار میده و همزمان از پرداخت‌هایی که بین تاجر و افیلیت صورت می‌گیره مراقبت می‌کنه.

انواع افیلیت مارکتینگ 

با اینکه نتیجه افیلیت مارکتینگ برای کسب و کارها یکسانه؛ یعنی همه‌شون باعث افزایش ترافیک و جذب مشتری برای سایت تبلیغ دهنده و در نتیجه افزایش فروشش می‌شن؛ اما انواع افیلیت مارکتینگ هم وجود داره. در ادامه توی سه مقیاس شناخته شده در عرصه بازاریابی وابسته اینترنتی، انواع افیلیت مارکتینگ رو بهتون معرفی می‌کنم.

انواع افیلیت مارکتینگ از نظر اجرایی