سئو, مقالات

لینک سازی داخلی چیست؟

تصویر لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یک روش قدرتمند در سئوی داخلی سایت برای ارتباط دادن صفحات وب سایت به هم و ایجاد یک ساختار خوبه. توی آموزش سئو شما باید خیلی اصولی آموزش لینک سازی در سایت رو ببینید چون خیلی می‌تونه بهتون کمک کنه. با لینک سازی داخلی هم به کاربر و هم به گوگل کمک می‌کنید که کلیت ساختار سایت و ارتباط موضوعی مقالات سایت‌تون رو درک کنن. گوگل به سایتی که لینک سازی داخلی قدرتمند و مرتبی داره اعتبار خوبی میده؛ حالا پایین‌تر میگم چرا. همراهم باشید تا بگم اصلا لینک داخلی یعنی چی؟ روش اصولی لینک سازی داخلی چیه و چرا گوگل انقدر به لینک داخلی اهمیت میده.

لینک داخلی چیست؟

تصویری از لینک سازی داخلی سایت

هر صفحه از سایت شما که به یک صفحه دیگه اشاره کنه میشه لینک داخلی؛ به عبارتی لینک سازی داخلی یعنی یک صفحه از سایت رو به یک صفحه دیگه متصل کنید. با این اتصال خیلی راحت می‌تونید کاربر رو به صفحات مرتبط منتقل کنید و موتورهای جستجو هم بهتر می‌تونن ارتباط بین صفحات‌تون رو درک کنن. 

بذارید یک مثال بزنم؛ دیدین توی پارک‌های بزرگ کلی از این تابلوها زده میشه تا شما رو به جایی که می‌خواید هدایت کنه؟ توی فضای گسترده سایت لینک‌های داخلی هم نقش همین تابلوها رو بازی می‌کنن. لینک‌های داخلی ساختار سایت رو شفاف می‌کنن و به سایت‌مون سر و شکل میدن. طریقه لینک سازی در وردپرس و بقیه مدل سایت‌ها هم که خیلی راحته و هر کسی می‌تونه انجامش بده.

تصویر مثال برای لینک سازی داخلی

تفاوت لینک داخلی و خارجی چیست؟

لینک داخلی، لینکی هست که از صفحات داخلی سایت‌مون به همدیگه داده میشه. لینک داخلی بیشتر برای ارتباط صفحات داخلی استفاده میشه. 

اما لینک خارجی یا همون بک لینک، لینکی هست که از طرف یک سایت دیگه، خارج از سایت ما بهمون داده میشه. لینک خارجی نشون میده بقیه از خارج به ما اشاره کردن و از سایت خودشون به ما اعتبار بخشیدن. 

آموزش تعیین استراتژی صحیح برای لینک سازی داخلی سایت

چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟ این سوالیه که کارآموزها موقع یادگیری سئو خیلی می‌پرسن. یک سری اصول لینک سازی داخلی سایت هست که به منظور یادگیری نحوه لینک سازی داخلی باید اون‌ها رو یاد گرفته و از همشون در کنار هم استفاده کنید تا نتیجه بگیرید:

تکنیک خوشه محتوا

قطعا شما توی سایت‌تون یک سری دسته‌های اصلی دارید که هرکدوم باز چند تا زیرمجموعه دارن؛ اگه همه این‌ها رو بذارید توی منوی سایت اصلا مشخص نمیشه که کدوم مهمه و کدوم مهم‌تر! اما اگه دسته اصلی رو بذارید توی منو و زیردسته‌ها رو به عنوان زیرمجموعه قرار بدید قشنگ این ساختار رو تعیین کردید. 

حالا، توی محتوای این زیرمجموعه‌ها باید به دسته اصلی یا به اصطلاح، صفحه مادر، لینک بدید. 

این تکنیک به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول لینک سازی داخلی بهتون کمک می‌کنه مثل نخ کردن دونه‌های تسبیح بین صفحاتی که با هم ارتباط موضوعی دارن پیوند برقرار کنید؛ در نتیجه ربات‌های خزنده درک خوبی از محتوای سایت شما خواهند داشت و اعتبار خوبی به صفحات مهم منتقل میشه. 

نکته مهم دیگه‌ای که باید بدونید اینه که بین مقالات با موضوع مرتبط لینک سازی کنید؛ مثلا اگه دارید یک مقاله تولید می‌کنید با موضوع سئو چیست؟ بهتره توش به موضوعاتی مثل موتور جستجو، الگوریتم‌های گوگل، لینک سازی داخلی، لینک سازی خارجی و… لینک داده بشه به جای موضوعات نامرتبط. 

تصویر لینک سازی داخلی با مدل خوشه‌ای

استفاده از انکر تکست مناسب

انکر تکست به معنی کلمه قلاب شده‌ست. انکر تکست همون کلمه‌ای هست که ازش برای لینک دادن به یک صفحه دیگه استفاده می‌کنیم. استفاده اصولی از انکر تکست برای لینک دادن خیلی مهمه که من کلا براش یه مقاله جدا در نظر گفتم و اصولش رو گفتم.

می‌خوای زیر و بَم انکرتکست رو یاد بگیری؟

با این حال یک نکته رو به عنوان پاورقی همین جا اضافه می‌کنم که لزومی نداره برای لینک دادن به یک صفحه همیشه از یک انکر تکست یکسان استفاده کنید؛ بلکه با حفظ مرتبط بودن مفهوم انکر به محتوای صفحه مقصد، می‌تونید از مشتقات کیورد اصلی (LSIها) و کیوردهای long tail یا دم بلند هم برای لینک دهی استفاده کنید.

لینک به محتوای جدید

اگه از صفحات پربازدیدتون به صفحات جدید لینک بدید گوگل ضمن اینکه به اون صفحه پربازدید سر میزنه، محتوای جدید شما رو هم سریع‌تر ایندکس می‌کنه؛ به این صورت می‌تونید صفحات جدید سایت رو در کوتاه‌ترین زمان به گوگل بشناسونید.

بهره گیری از قدرت صفحات مرجع

هر وب سایتی یک سری صفحات داره که به دلایلی مثل تعداد بک لینک‌های دریافتی از منابع خارجی، میزان آپدیت‌های انجام شده و… قدرت بیشتری نسبت به سایر صفحات موجود در سایت دارن؛ به همین خاطر شما می‌تونید از قدرت و ارزش اون‌ها برای لینک دادن به صفحات مهم خودتون کمک بگیرید. به عبارت دیگه وقتی شما در صفحه‌ای که قدرت خوبی داره به صفحات مهم‌تون لینک بدید، راه باریکه‌ای رو از دل اون صفحه قدرتمند به دل صفحات مهم وب سایت که وضعیت مطلوبی ندارن باز کرده و باعث انتقال قدرت و ارزش اون‌ صفحه به این صفحات مهم می‌شید.

اهمیت لینک داخلی در سئو

چرا لینک داخلی برای گوگل مهمه؟ مزیت‌ها و اهمیت لینک داخلی در سئو به طور کلی به دلیل تاثیرات این فرآیند در بهینه سازی سایت هست که شامل موارد زیر هستن:

  • بهبود فرآیند ایندکس شدن سایت
  • قدرت و اعتبار دادن به صفحات مهم و لندینگ پیج‌ها
  • افزایش اعتبار و ارزش صفحات داخلی
  • کمک به سر و شکل گرفتن ساختار سایت

طبیعتا همه این موارد توی سئو اهمیت بالایی دارن و برای گوگل مهم هستن و در نتیجه باعث میشه اهمیت لینک داخلی در سئو هم برجسته و حائز اهمیت بشه.

آیا لینک سازی داخلی سایت فقط برای سئو انجام میشه؟

اینکه لینک سازی داخلی توی روند سئو شدن سایت انجام میشه درسته! ولی سئو که کاملا بُعد فنیش نیست؛ بخش مهمی از سئو توی جلب نظر و رضایت کاربر انجام میشه. به این ترتیب 2 تا هدف خیلی مهم از لینک سازی داخلی داریم که هر هدف دیگه‌ای بعد از این 2 تا قرار می‌گیره: 

  • شفاف شدن ساختار سایت
  • گردش راحت کاربر توی سایت

وقتی کاربر راحت بتونه بین صفحات مرتبط با نیازش گشت و گذار کنه قطعا حس خوبی بهش دست میده و به سوالاتش کامل جواب داده میشه. از طرفی همونطور که بالاتر هم گفتم لینک داخلی ساختار سایت شما رو شفاف می‌کنه. 

5 مشکل شایع در لینک سازی داخلی سایت که ممکنه باهاشون مواجه بشید

تصویری از مشکلات لینک سازی داخلی سایت

برای جواب دادن به این سوال که مشکلات لینک داخلی چیست  باید بگم اول که سایت نوپاست و تعداد صفحات و مقالات‌مون کمه، کم پیش میاد که مشکلی توی روند لینک سازی به وجود بیاد؛ اما وقتی سایت توسعه پیدا می‌کنه تعداد صفحات خیلی زیاد میشه ممکنه روند کار از دستمون در بره و اشتباهاتی انجام بدیم که به سئو ضربه بزنه. 

باید بدونید این مشکلات چیا هستند که اولا از به وجود اومدنشون جلوگیری کنیم، دوما اگه به وجود اومد بتونیم سریعا شناسایی‌شون کنیم.

لینک شکسته یا Broken Link

لینک شکسته، لینکی هست که کاربر با کلیک کردن روی اون با یک صفحه بدون محتوا، یعنی صفحه 404 مواجه میشه. برای جلوگیری از این اتفاق، قبل از لینک دادن حتما چک کنید که صفحه مورد نظر درست باشه. لازم به ذکره که کلا داشتن صفحه 404 توی سایت اصلا خوب نیست و باید صفحات 404 خودتون رو ریدایرکت کنید. 

لینک به صفحه ریدایرکت شده

وقتی یک صفحه رو ریدایرکت می‌کنیم، بهتره لینک‌هایی که به اون صفحه داده شده رو هم اصلاح کنیم؛ چون وقتی گوگل لینک رو دنبال کنه و هی با آدرس‌های ریدایرکت شده مواجه بشه سرگردون میشه و اعتبار صفحه رو میاره پایین. 

صفحات مهم با لینک‌های داخلی زیاد

اگه از لندینگ‌ها و صفحات مهم‌تون به تعداد زیادی از صفحات با موضوع نامرتبط لینک بدید، گوگل متوجه موضوع اون صفحه نمیشه و این برای سئو خوب نیست.

زیاد لینک دادن به صفحات کم اهمیت

به جای اینکه هزینه و زمان زیادی رو روی لینک دادن به صفحات کم اهمیت صرف کنیم، بهتره فقط به صفحات مرتبط و صفحاتی که هدف اصلی ما برای بالا اومدن توی صفحه نتایج هستند لینک بدیم.

صفحات یتیم (Orphan)

صفحاتی که نه لینکی بهشون داده شده و نه خودشون به صفحه‌ای لینک دادن اصطلاحا صفحات یتیم هستند. این صفحات از لحاظ گوگل منطقی به نظر نمی‌رسن و باعث کم شدن اعتبار کل سایت میشن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.