سئو

انکرتکست

اگر به حوزه دیجیتال مارکتینگ و خصوصا سئو اشرافی داشته باشید، حتما در بحث لینک سازی داخلی و خارجی واژه انکر تکست (Anchor Text) به گوشتون خورده. حتما هم الان اومدید که ببینید چیه، به چه دردی می‌خوره و می‌خواید بیشتر راجع بهش بدونید.

تصویر انکرتکست در صفحه

Anchor text چیست؟

انکر تکست یا کلمه قلاب شده در واقع به همون متنی میگن که شما توسط اون به صفحه دیگه‌ای لینک می‌دید.

حتما توی سایت‌ها دیدید که گاها یک کلمه به رنگ آبی دراومده و وقتی روش کلیک می‌کنید به یک صفحه جدید هدایت می‌شید. به همون کلمه یا عبارتی که معمولا آبی رنگه و حاوی یک آدرس جدید هست، انکر تکست میگن. توی عکس زیر می‌تونید حالت فنی قرارگیری یک انکر تکست رو ببینید:

به عنوان مثال به جمله زیر دقت کنید:

به نظر من بازاریابی محتوا زمانی موفقه که در مرحله اول شما توی تولید محتوای جذاب مهارت داشته باشید.

عبارت صورتی رنگ اول شما رو به آدرس اینترنتی ”https://eliasalipour.com/types-of-content-marketing/” و عبارت صورتی رنگ دوم شما رو به آدرس ”https://eliasalipour.com/how-to-write-content/” میبره. اینجا عبارت ”بازاریابی محتوا” و “تولید محتوای جذاب” انکر تکست هستن.

تصویر حالت فنی قرارگیری انکرتکست در صفحه

 

انواع انکر تکست

اینجاست که انکر تکست توی سئو مهم میشه!

قبلا سئو و الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل به پیچیدگی الان نبودن. مردم روی کلمه کلیدی هدفشون لینک میدادن و حتی روی اون کلمه رتبه هم می‌گرفتن!

اما الان با خفن‌تر شدن هوش مصنوعی گوگل، عبارتی که روی اون لینک داده میشه خیلی مهمه؛ برای همین من در ادامه این قسمت انواع انکر تکست و کاربردشون رو براتون لیست کردم.

انکر تکست ساده و مشخص

صداقت همه جا مهمه! توی سئو هم اینکه رک و راست منظور رو برسونید اهمیت بالایی داره. به این ترتیب وقتی شما عبارت انکر تکست رو روی مفهوم اصلی محتوای مقصد میذارید از نظر گوگل اعتبارش خیلی بالاست.

فرمول مشخصی برای نوشتن انکر تکست وجود نداره اما همیشه باید به 3 نکته توجه کنید:

  • اول: تا حد امکان کوتاه باشه
  • دوم: صفحه مقصد به بهترین نحو توصیف شده باشه
  • سوم: عبارت طوری نوشته شده باشه که کاربر به کلیک کردن تشویق بشه

انکر تکست برند تجاری (branded anchors)

هر لینکی که از نام تجاری در متن خودش استفاده کنه، میشه انکر تکست تجاری.

استفاده از این نوع انکر تکست زیانی برای سئو نداره، مگر اینکه اسم برند تجاری با کلمه کلیدی هدف یکی باشه؛ در نتیجه استفاده از این انکر تکست هیچ اشکالی نداره.

انکر تکست عمومی یا Generic Anchor Text

حتما توی سایت‌ها دیدید که برای هدایت کاربر به یک صفحه دیگه می‌نویسن ”اینجا را کلیک کنید“ یا مثلا ”بیشتر بخوانید” ؛ به این نوع از انکر تکست میگن انکر تکست عمومی. استفاده از این نوع انکر تکست توی سال‌های گذشته خیلی رایج بود؛ ولی با پیشرفت هوش مصنوعی گوگل و تغییر الگوریتم‌ها، ثابت شد که استفادشون می‌تونه به سئوی سایت آسیب بزنه؛ به همین دلیل استفاده از این نوع انکر تکست حدالامکان توصیه نمیشه.

انکر تکست عریان یا Naked Anchor Text

وقتی خود URL رو به تنهایی توی متن استفاده می‌کنیم، میشه انکر تکست عریان؛ یعنی اصلا ما از کلمه کلیدی خاصی استفاده نکردیم و تنها خود URL رو گذاشتیم؛ مثلا انکرتکست لینک https://eliasalipour.com/what-are-keywords/ از این نوع هست؛ به دلیل نوع این انکر تکست، بهش URL Anchor Text هم میگن.

انکر تکست کلمه کلیدی + نام برند تجاری

وقتی از اسم برند تجاری‌مون، کنار کلمه کلیدی استفاده می‌کنیم انکر تکست از نوع ترکیب کلمه کلیدی با نام برند تجاری هست. این مدل، یک روش کم خطر و خوب برای لینک دادن هست و شما می‌تونید با خیال راحت ازش استفاده کنید.

به عنوان مثال، “تدریس دیجیتال مارکتینگ با الیاس علی‌پور” یک نمونه از این نوع انکر تکست به حساب میاد.

انکر تکست تصویر یا Image Anchor Text

خوبه هر از گاهی توی تصویرتون لینک قرار بدید. حتما با تگ ALT در بحث سئو تصاویر آشنا هستید. در این نوع انکر تکست گوگل محتوای متنی تگ Alt رو به عنوان انکر تکست در نظر می‌گیره. اگه تگ Alt شما خالی باشه گوگل هیچ انکر تکستی در نظر نخواهد گرفت.

تصویر ظاهری یک کلمه قلاب

انکر تکست Exact Match

می‌تونیم بگیم این نوع از انکر تکست مهم‌ترین انکر تکست موجود هست. زمانی که شما از کلمه کلیدی هدف، به تنهایی برای لینک دادن استفاده می‌کنید، انکر تکست از نوع Exact Match هست. متن لینک این نوع از انکر تکست، تاثیر خیلی زیادی روی ارتقای رتبه سایت‌تون داره؛ اما توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از این نوع هم می‌تونه باعث جریمه شدن‌تون بشه.

اگه بخوام یه مثال بزنم، وقتی می‌خواید به مقاله‌ای توی سایت‌تون لینک بدید که موضوع اصلیش الگوریتم ymyl هست، انکر تکست لینکتون هم میشه الگوریتم ymyl .

انکر تکست Partial Match

یک نوع انکر تکست دیگه هم هست که اسمش Partial Match هست. توی این مدل کلمه کلیدی هدف به صورت جزئی یا نسبی توی انکر تکست به کار برده میشه؛ مثلا اگه کلمه کلیدی هدف شما “یواست سئو” باشه و انکر تکستی که به کار می‌برید راهنمای کار با افزونه یواست سئو باشه، شما از Partial Match استفاده کردید.

همین Partial Match رو که طولانیش کنیم میشه انکر تکست Long Tail Anchors. مثلا: ”موبایل فرندلی بودن سایت برای افزایش رتبه سئو اهمیت زیادی دارد.“

انکر تکست هم معنی یا LSI Anchor text

از انواع دیگه انکر تکست میتونیم به انکر تکست هم معنی یا LSI Anchor Text اشاره کنیم. زمانی که شما دقیقا کلمه کلیدی هدف رو به کار نمی‌برید و بجاش از مشتقات و کلمات هم معنی و هم خانواده استفاده می‌کنید، از این مدل استفاده کردید.

اهمیت استفاده از انکر تکست در سئو

احتمالا تا اینجای کار جسته و گریخته دست‌تون اومده که استفاده از انکر تکست در سئو چه جایگاهی داره.

همچنان که پیش‌تر از این هم گفتم انکر تکست‌ها اطلاعات توصیفی و مرتبط رو درباره لینک مقصد به کاربران و همچنین ربات‌های گوگل ارائه میدن. به عبارت دیگه شما با انکر تکست به کاربران و گوگل می‌گید که قراره با کلیک روی اون کلمه دقیقا وارد چه صفحه‌ای و با چه موضوعی بشن؛ پس درک این موضوع سخت نیست که اگر عبارت (anchor text) مذکور هیچ ربطی به صفحه مقصد نداشته باشه چه اتفاقی میفته! یه جورایی انگار شما به گوگل و کاربران دروغ گفتید.

از طرف دیگه در بحث لینک سازی داخلی سئو، در صورتی که لینک‌های صفحات روی انکر تکست‌های صحیحی پیوند بخورن، باعث افزایش ترافیک ورودی صفحات سایت شده و از این جهت وب سایت‌تون رو به قلابِ توجه گوگل گیر می‌ندازن و می‌تونید امیدوار باشید که با اجرای یک سری اصول دیگه در بهینه سازی سایت بتونید جایگاه سایت رو در صفحه نتایج ارتقا بدید؛ چرا که هدف اول گوگل در ارزیابی سایت‌ها میزان رضایتمندی کاربران هست؛ به همین خاطر وقتی گوگل می‌بینه در عین پایین بودن نرخ پرش، ترافیک ورودی صفحات سایت بالاست، این طور به نتیجه میرسه که اون سایت داره نیاز کاربر رو تامین می‌کنه و عملکرد رضایت بخشی هم از دید اون‌ها (کاربران) داره؛ بنابراین رتبه‌ش رو در صفحه serp بالا می‌بره.

جمع بندی

من توی این مقاله تمام انواع انکر تکست رو بهتون معرفی کردم؛ اما باید بدونید که هرکدوم از این‌ها مناسب برای استفاده در جای خاصی هستن.

به عنوان مثال، برای لینک سازی داخلی بهتره Keyword  Exact رو استفاده کنید و برای رپورتاژ بهتره از خود کلمه کلیدی اصلی و مترادف‌هاش استفاده کنیم.

به این ترتیب با توجه به محلی که می‌خواید لینک بدید و هدفی که دارید، نوع انکر تکستی که بهتره استفاده کنید، متفاوته.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.