سئو

گوگل دنس چیست؟

الگوریتم گوگل دنس که یکی از الگوریتم‌های گوگل به شمار میاد که برگرفته از یک الگوی مهم تو زندگیه که در ادامه می‌خوام باهاتون درمیون بذارمش.

من به این مسئله همیشه ایمان داشتم که برای رسیدن به موفقیت فرقی نداره کجا به دنیا اومدی و چند سالته و داری تو چه شرایطی زندگی می‌کنی. این یک واقعیته که زندگی در طول عمر همه ما فرصت‌هایی رو پیش پامون قرار میده تا بتونیم شرایط رو به نفع خودمون تغییر بدیم. البته این به این معنی نیست که منتظر این فرصت‌ها بشینیم و دست رو دست بذاریم و هیچ کاری نکنیم بلکه فقط کافیه تا قبل از پیدا شدن سرو کلشون حسابی وقت بذاریم و مهارت‌هامون رو افزایش بدیم تا وقتی شرایط مناسبی جلو رومون قرار گرفت بتونیم حسابی خودمون رو نشون بدیم و بهترین نتایج رو از فرصت‌هایی که واسمون پیش اومده کسب کنیم. حالا این حرفا چه ربطی به گوگل و الگوریتم گوگل دنسش داره؟ در واقع گوگل هم اومده از این الگوریتم زندگی الگو برداری کرده و خواسته تا با الگوریتم دنسش فرصت‌هایی رو برای وب سایت‌هایی که از شرایط نامناسبی تو صفحه نتایج برخوردارن ایجاد کنه. فقط کافیه افرادی که به عنوان سئوکار فعالیت می‌کنن یا قصد دارن در آینده به این جایگاه برسن، آمادگی لازم رو واسه این موضوع داشته باشن؛ اما گوگل چطوری این فرصت رو به ما میده و نقش الگوریتم‌های گوگل، علی الخصوص تو این ماجرا چیه؟ اینا سوالاتی هستن که ممکنه ذهن شما رو هم درگیر کرده باشه پس با ما همراه باشین تا در ادامه بیشتر راجع بهش صحبت کنیم.

الگوریتم گوگل دنس چیست؟

بین الگوریتم های گوگل، گوگل دنس یکی از الگوریتم‌‌های هست که هر کارشناس سئویی باید اون رو به خوبی بشناسه. البته آشنایی با باقی الگوریتم‌ها مثل الگوریتم eat، الگوریتم مرغ مگس خوار و… هم برای افرادی که در این حوزه هستن مهمه. گوگل دنس (Google Dance) یک اصطلاحه که گوگل برای توصیف نوساناتی که تو لیست رتبه بندی نتایجش بوجود میاره انتخاب کرده. در واقع زمانی که شما یک صفحه جدید رو بوجود میارید این صفحه از رتبه‌های پایینی در صفحه نتایج برخورداره به همین خاطر هم گوگل با ایجاد نوسانات و بالا و پایین کردن های ناگهانی صفحه تازه منتشر شده سعی می‌کنه تا وضعیت شمارو تو موقعیت‌های جدید بسنجه و در نهایت یک رتبه عادلانه رو واستون در نظر بگیره.  به طور کلی گوگل آزمون خطا انجام میده؛ البته گوگل برای انجام آزمون و خطاها روی سایت شما از الگوریتم رنک برین هم کمک می‌گیره. به عبارت دیگه گوگل دنس با افزایش ناگهانی جایگاه و قراردادن وب سایت شما در رتبه‌های بالای صفحه SERP، شروع به تحلیل رفتار کاربران نسبت به این مسئله می‌کنه و با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل میزان کلیک افراد، زمانی که کاربران در صفحه شما سپری می‌کنند و در نهایت رضایت یا نارضایتی کاربران از صفحه شما میزان بازدهی و کارآمد بودن صفحه شما رو بررسی می‌کنه و اونقدر با این نوسانات کارایی صفحه شما رو آزمایش می‌کنه تا بالاخره جایگاه شما رو تو یکی از رتبه‌های صفحه نتایج تثبیت کنه. پس این یه فرصته و اگه بتونیم در زمان فعالیت الگوریتم گوگل دنس نتایج خوبی رو کسب کنیم و آمار بدست اومده نشون دهنده رضایت کاربران باشه، میتونیم گام بزرگی برای بهبود رتبه خود برداریم.

تصویر الگوریتم گوگل دنس

 

چرا باید به الگوریتم رقص گوگل اهمیت داد؟

الگوریتم رقص گوگل همونطور که برای بعضی وب سایت‌ها یک فرصت بشمار میاد، میتونه برای برخی از وب سایت‌های دیگه مضر باشه و باعث افت جایگاه اونا تو صفحه نتایج بشه. البته هر تغییری که در وضعیت رتبه بندی ما بوجود میاد نمیتونه نشونه‌ای از فعالیت گوگل دنس باشه و موارد زیادی هستن که باعث بوجود اومدن تغییرات تو جایگاه و سئو سایت ما میشن. به این صورت که اگر الگوریتم پاندا یا الگوریتم پنگوئن توی سایت ما متوجه تکنیک‌های نادرست بشن تو جایگاه سایت تغییراتی اعمال می‌کنن؛ اما در هر صورت ما باید آمادگی لازم برای مورد آزمایش قرار گرفتن بوسیله این گوگل دنس رو داشته باشیم. همونطور که پیش از این گفته شد، ملاک سنجش عملکرد ما در این بالا و پایین شدن رتبه‌ها، میزان رضایت کاربران در نظر گرفته شده و کسب رتبه بهتر یا در مقابل اون سقوط به رتبه‌های پایین‌تر، کاملا به بهینه بودن صفحات شما و رفتار کاربران وابسته است.

تصویر گوگل دنس

 

هنگام فعالیت دنس گوگل باید چه اقداماتی انجام داد؟

در برخی موارد دیده شده که پس از شروع فعالیت الگوریتم رقص گوگل و بوجود آمدن تغییرات ناگهانی در رتبه بندی، بعضی صاحبان وب سایت فورا دست به کار شده و تغییراتی رو در صفحات خود بوجود میارن که نه تنها کمکی بهشون نمیکنه بلکه میتونه شرایط اونا تو لیست رتبه بندی رو هم کاملا به خطر بندازه. یکی از این اقدامات عجولانه و اشتباه، ویرایش یا حذف محتوای صفحات به محض مشاهده کاهش رتبه وب سایت تو صفحه نتایجه. برای مثال صفحه‌ای از یک وب سایت که دارای محتوای ارزشمندی هم هست دچار کاهش رتبه شدیدی میشه و مدیر اون به اشتباه دلیل این تغییر جایگاه رو ناکارآمد بودن محتوا، بهینه نبودن صفحه و یا لینک سازی اشتباه تشخیص میده و فورا نسبت به حذف یا ویرایش محتوای خود و یا ایجاد بک لینک‌های غیر طبیعی با استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه اقدام میکنه. در صورتی که این نوسان یک اتفاق کاملا طبیعی بوده و اصلا ارتباطی با هیچ یک از موارد ذکر شده نداشته. با دست زدن به چنین اقداماتی نه تنها تغییری در شرایط بوجود نمیاد بلکه اوضاع از این هم بدتر میشه، دلیل این مسئله هم تشخیص اشتباه در تحلیل شرایط بوجود اومده هست.

در چنین شرایطی اول می‌بایست دلیل تغییر رتبه رو بررسی کرد و اگر همه چیز درست به نظر می‌رسید، فقط باید منتظر موند تا گوگل دنس به پایان برسه. هرگونه اقدام عجولانه در زمان فعالیت الگوریتم رقص گوگل میتونه تاثیرات بسیار بدی رو در رتبه بندی صفحه ما به دنبال داشته باشه پس بهتره که در مواجهه با چنین تغییراتی فورا مبنای کاهش رتبه رو بهینه نبودن وب سایت در نظر نگیریم و اول از همه دلایل رو بررسی کنیم و بعد به فکر راه چاره باشیم.

آیا الگوریتم دنس گوگل روی سئو سایت تاثیر میذاره؟

به طور مستقیم خیر. بر خلاف سایر الگوریتم‌های گوگل که معیار و شاخص معینی دارن، تا به اینجای کار هیچ گونه فاکتور مشخصی کشف نشده که بگیم الگوریتم رقص گوگل روی اون موارد تمرکز کرده؛ مثلا درباره الگوریتم پاندا می‌دونیم که اگه محتوای با کیفیت تولید کنیم که کپی یا تکراری نباشه و از یک سری ویژگی‌های مشخص برخوردار باشه، می‌تونیم از زیر تیغ سنجش این الگوریتم سربلند بیرون بیایم؛ اما درباره دنس گوگل چنین چیزی صدق نمی‌کنه. هیچ گونه معیاری وجود نداره که بگیم گوگل دنس در بالا پایین کردن سایت‌ها بین رنک‌های صفحه serp به این شاخص‌ها بیشتر اهمیت میده و باید سایت رو بر اساس این فاکتورها سئو کنیم.

البته معنی این حرف‌ها این نیست که دست روی دست بذاریم و کاری نکنیم.

اگه یادتون باشه گفتم الگوریتم رقص گوگل رتبه سایت‌ها رو بالا پایین می‌کنه و بعدش صبر می‌کنه ببینه رفتار کاربران با این سایت‌ها چطوریه. این یعنی برای اینکه بعد از پایان چرخ و فلک بازی گوگل دنس بتونید بهترین جایگاه رو کسب کنید باید رضایت و نظر کاربران رو سر لوحه بهینه سازی سایت‌تون قرار بدید. باید سایت‌تون رو طوری بهینه سازی کنید که وقتی در اثر گوگل دنس در رتبه‌های برتر قرار گرفت و کاربران وارد وب سایت‌تون شدن، بتونن بهترین تعامل رو با سایت شما برقرار کرده و تجربه رضایت بخشی از حضور در سایت‌تون داشته باشن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.