سئو

الگوریتم پنگوئن

پیش اومدن برخی مشکلات باعث شد در بین الگوریتم‌های گوگل، الگوریتمی برای جلوگیری از اقداماتی که توسط وب سایت‌های مختلف انجام میشن، طراحی و منتشر بشه، به نام الگوریتم پنگوئن یا الگوریتم پنگوئن امپراطور. در سال‌های گذشته و در اوایل شروع فعالیت موتورهای جستجو، تشخیص موضوع محتوا و سپس رتبه بندی آن در صفحه نتایج تا حد زیادی به میزان استفاده از کلمات کلیدی در یک صفحه وابسته بود. به همین خاطر هم برخی وب سایت‌ها آنقدر این کلمات را در محتوای خود تکرار می کردند که گاها حتی خواندن متن و درک مفهوم آن برای کاربران میسر نبود. علاوه بر این مشکل و با گذشت زمان کوتاهی پس از اعلام خبر جدید گوگل مبنی بر اهمیت و تاثیر بک لینک‌ها در رتبه بندی وب سایت‌ها، مدیران برخی وب سایت‌ها فرصت را غنیمت شمرده و علاوه بر افراط در بکارگیری کلمات کلیدی در صفحات، با روش‌های غیر قانونی نسبت به ایجاد لینک‌های اسپم و غیر طبیعی اقدام می‌کردند. این مسئله کوچکی نبود و موجب می‌شد تا وب سایت‌هایی با محتوای ناکارآمد و ضعیف هم از رتبه بندی خوبی در صفحه نتایج گوگل برخوردار شوند و در مقابل این کاربران بودند که روز به روز بر نارضایتی آن‌ها به دلیل افزایش محتوای اسپم در صفحه رتبه بندی افزوده می شد. پیش آمدن این مشکلات کافی بود تا گوگل برای جلوگیری از چنین اقداماتی توسط وب سایت‌های متخلف، دست به طراحی و انتشار الگوریتم دیگری به نام الگوریتم پنگوئن یا الگوریتم پنگوئن امپراطور بزند.

تصویر الگوریتم پنگوئن

 

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

در سال 2012 و پس از رواج استفاده از روش‌های متقلبانه توسط بسیاری از مدیران وب سایت‌ها و متخصصان سئو، گوگل از الگوریتم جدید خود تحت عنوان الگوریتم پنگوئن رونمایی کرد. این الگوریتم وظیفه داشت تا وب سایت‌هایی که نسبت به لینک سازی‌های غیرطبیعی اقدام می‌کردند را شناسایی و جریمه کند. این پنگوئن داستان ما یک الگوریتم همکار هم به اسم الگوریتم پاندا دارد که در این مسیر کمکش می‌کند. در واقع الگوریتم پنگوئن امپراتور پاسخی از سوی گوگل برای مقابله با وب سایت‌های متخلف و استفاده کننده از روش‌های سئو کلاه سیاه و لینک سازی‌های اسپم بود. با ارائه الگوریتم پنگوئن در سئو توسط گوگل، تغییرات زیادی در رتبه بندی سایت‌ها بوجود آمد به طوری که وب سایت‌های بدون مشکل و دارای لینک‌های دریافتی طبیعی از طرف این موتور جستجو امتیازاتی کسب کردند که موجب بهبود شرایط آن‌ها در صفحه نتایج شد و در مقابل وب سایت‌هایی که از لینک‌های ساختگی و غیر طبیعی استفاده کرده بودند با جریمه این الگوریتم روبرو شده و نزول چشمگیری در لیست رتبه بندی وب سایت‌ها داشتند.

 

اهداف الگوریتم پنگوئن

 الگوریتم پنگوئن گوگل برای بررسی و مقابله با استفاده از 2 روش متخلفانه توسط وب سایت‌ها ارائه شد که یکی از این روش‌ها اقدام به ساخت لینک‌های اسپم و دیگری استفاده افراطی از عبارات کلیدی در محتوای صفحات بود.

 

1. لینک سازی اسپم و غیر طبیعی

پس از گذشت زمان کوتاهی از پرده برداری گوگل راجع به میزان اهمیت بک لینک‌ها و بلافاصله پس از آشکار شدن این موضوع که لینک‌های ورودی به سایت به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در ارتقای رتبه وب سایت‌ها می‌باشد، بسیاری از متخصصان سئو به فکر دور زدن گوگل و استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه افتاده و شروع به ایجاد لینک‌های نامعتبر و غیر طبیعی کردند. به همین خاطر نیز گوگل ملزم شد تا یکی از وظایف اصلی و مهم برای الگوریتم بهینه سازی پنگوئن امپراطور را بررسی صحت بک لینک‌ها تعیین کند. از آن پس گوگل با طراحی و بکارگیری این الگوریتم قادر شد تا لینک‌های ورودی به سایت‌ها را بررسی کند و در صورت وجود تخلف، به جریمه آن‌ها بپردازد.

تصویر الگوریتم پنگوئن در سئو

 

2. استفاده مکرر از کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing

یکی دیگر از روش‌های متخلفانه برای کسب جایگاه بهتر در رتبه بندی گوگل، پر کردن صفحات با کلمات کلیدی بود، به طوری که صاحبان وب سایت‌ها این توانایی را داشتند تا با استفاده افراطی از عبارات کلیدی و تکرار آن‌ها در جای جای صفحات، وضعیت خود در صفحه رتبه بندی را بهبود ببخشند. همین مسئله نیز موجب شد تا گوگل دومین وظیفه اساسی و هدف دیگر این الگوریتم را مقابله و جریمه اینگونه صفحات تعیین کند. البته الگوریتم مرغ مگس خوار هم تو بررسی کلمات کلیدی به پنگوئن ما کمک می‌کنه.

بروزرسانی‌ها و تغییر در روش کار الگوریتم پنگوئن

همانطور که پیش از این گفته شد، اولین معرفی الگوریتم پنگوئن (الگوریتم پنگوئن امپراطور) در سال 2012 اتفاق افتاد و در نخستین رونمایی، این الگوریتم تحت عنوان یک فیلتر جداگانه برای شناسایی و مقابله با وب سایت‌هایی که با استفاده از روش‌های غیرقانونی قصد کسب جایگاه را داشتند معرفی شد. در ابتدا و در همان سال‌های نخست اگر وب سایتی از سوی الگوریتم پنگوئن متخلف شناخته می‌شد، حتی اگر به سرعت نسبت به رفع مسائل مشکل ساز هم اقدام می‌نمود، هیچ تغییری در شرایط وب سایت بوجود نمی‌آمد و مالک وب سایت مجبور بود تا بروزرسانی بعدی و فعالیت مجدد الگوریتم پنگوئن امپراطور به منظور بررسی تغییرات بعمل آمده توسط این الگوریتم منتظر بماند. برای مثال اگر وب سایتی توسط بروزرسانی نسخه 2.1 این الگوریتم که در 4 اکتبر سال 2013 عرضه شد مشمول جریمه می‌شد باید تا بروزرسانی بعدی این الگوریتم که در 17 اکتبر سال بعد منتشر شد صبر می‌کرد تا تغییرات بعمل آمده در وب سایتش مجددا از سوی این الگوریتم بررسی شود. همین روند تا سال 2016 ادامه پیدا کرد تا بالاخره در 23 سپتامبر 2016 و در آخرین بروزرسانی رسمی الگوریتم پنگوئن در سئو (نسخه 4) گوگل تدابیر جدیدی را برای تغییر در روند کار این الگوریتم درنظر گرفت.

پس از ارائه این آپدیت، الگوریتم پنگوئن به هسته اصلی الگوریتم‌های گوگل اضافه شد و همین امر نیز موجب شد تا بررسی وب سایت‌ها توسط این الگوریتم از حالت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی نامشخص به حالت Real Time یا لحظه‌ای تبدیل شود؛ به این صورت که تمامی فاکتورهای مد نظر این الگوریتم به هنگام خزیدن و ایندکس کردن صفحات وبسایت‌ها بررسی شده و عملا نظارت این الگوریتم بر روی وب سایت‌ها از حالت دوره‌ای به حالت لحظه‌ای یا همیشگی تغییر یافت.

تصویر Real Time

علاوه بر تغییرات ذکر شده در آخرین بروزرسانی الگوریتم بهینه سازی پنگوئن امپراطور، تغییر بزرگ دیگری هم در روند کار این الگوریتم بوجود آمد که آن هم کاسته شدن از میزان سخت گیری گوگل در جریمه وب سایت‌های متخلف بود. البته این موضوع اصلا به این معنا نیست که از دقت این الگوریتم کاسته شده باشد بلکه شیوه کار این الگوریتم بسیار دقیق‌تر از قبل شد و فقط نوع جریمه این الگوریتم تغییر یافت، آن هم به این صورت که تا پیش از ارائه آخرین بروزرسانی، اگر وب سایتی از سوی این الگوریتم متخلف شناخته می‌شد کل دامنه آن وب سایت جریمه می‌شد اما پس از این بروزرسانی اوضاع کمی فرق کرد و از آن پس به جای جریمه کل دامنه یک سایت، تنها دامنه صفحه یا صفحاتی  که حاوی اسپم بود، مشمول جریمه توسط الگوریتم بهینه سازی پنگوئن امپراطور می‌شد.

لازم به ذکر است که گوگل پس از این بروزرسانی اعلام کرد که جزئیات سایر بروزرسانی‌ها را منتشر نخواهد کرد و از آن پس هم هیچ آپدیت دیگری برای این الگوریتم به صورت رسمی توسط این موتور جستجو منتشر نشد.

 

چگونه از جریمه الگوریتم پنگوئن خارج شویم؟

تصویر جریمه الگوریتم پنگوئن

همانطور که از ابتدای مقاله بارها گفته شد، تمرکز الگوریتم پنگوئن تنها بر روی موضوعاتی نظیر لینک سازی غیر طبیعی و استفاده مکرر از کلمات کلیدی می‌باشد.  از سری الگوریتم‌های دیگری که قابلیت درک مفهوم کلمات را دارد و کلمات مهم محتوا برایش مهم است، الگوریتم رنک برین است . اگر توسط الگوریتم پنگوئن در سئو جریمه شده‌اید و حسابی به دردسر افتاده‌اید، اولین چیزی که می‌بایست به سراغ آن بروید لینک‌های خارجی تان است و برای اصلاح آن‌ها باید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

در ابتدا به سرچ کنسول (Search Console) مراجعه کرده و همانند تصویر زیر زبانه Links را انتخاب کنید.

تصویر انتخاب بخش لینک در سرچ کنسول

در این صفحه شما می‌توانید لیستی از لینک‌های خارجی خود را در کادر پایین عبارت External Links مشاهده کنید.

تصویر بخش External Links

پس از بررسی لینک‌ها و جداسازی لینک‌های اسپم، می‌بایست تا همانند فرمت زیر یک فایل متنی ایجاد کنید و طبق دستور زیر URL صفحات یا دامنه‌ای که می‌خواهید لینک‌های آن را Disavow کنید را در فایل دستوری همانند آنچه که در تصویر می‌بینید جایگذاری کنید.

تصویر لینک‌های پیج و دامنه

پس از تهیه فایل متنی ذکر شده، به مرورگر خود رفته و آدرس زیر را جستجو کنید تا به ابزار Disavow Links منتقل شوید.

https://search.google.com/search-console/disavow-links

سپس در فیلد Select Property دامنه وب سایت خود را مشخص کنید.

تصویر بخش Select Property

و در آخرین مرحله با کلیک بر روی گزینه Upload Disavow List فایل متنی حاوی URLهای مورد نظر را انتخاب کنید و تا حصول نتیجه منتظر بمانید.

تصویر بخش Upload Disavow List

علاوه بر انجام مراحل ذکر شده که مرتبط با لينک سازی اسپم وب سایت بود، نیاز است تا سری به صفحات وب سایت خود هم بزنید و صفحاتی که در محتوای آن‌ها بیش از اندازه از کلمات کلیدی استفاده شده را اصلاح کنید. سعی کنید این عمل را تا حد امکان با دقت و حوصله زیاد انجام دهید چرا که همانطور که گفته شد، یکی دیگر از دلایل اصلی جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن گوگل، استفاده افراطی از عبارات کلیدی می‌باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.