سئو

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا به واسطه اثرگذاری فراوان در بهبود سطح کیفی محتوا و شیوه ارائه اون برای مخاطبان و همچنین ایجاد رقابت بین وب سایت‌ها برای بهبود تجربه کاربری و ارائه محتوای کارآمدتر برای کاربران، به سرعت به یکی از مهم‌ترین معیارهای طبقه بندی صفحات بر اساس رضایت کاربر در صفحه نتایج جستجو تبدیل شد.

 البته غیر از این الگوریتم، الگوریتم رنک برین هم در جهت کسب رضایت کاربر فعالیت می‌کنه.

الگوریتم پاندای گوگل، قاتل محتوای پوچ

پاندا نام یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل هست که با هدف مقابله با محتوای کوتاه و بی‌کیفیت در فوریه سال 2011 برای اولین بار منتشر شد.

هدف از به کارگیری الگوریتم Google Panda پاداش دادن به وب سایت‌های با کیفیت بالا و کاهش حضور وب سایت‌هایی با محتوای ضعیف و بی‌کیفیت در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل اعلام شده. در واقع انتشار الگوریتم سئو پاندا زمانی اتفاق افتاد که کاربران وب از زیاد شدن محتوای اسپم و بی‌ارزش در نتایج جستجو شکایت داشتن و همین امر هم باعث شد تا صاحبان وب سایت‌ها و وب مسترها برای جلوگیری از جریمه شدن توسط این الگوریتم، در مورد نحوه تولید محتوا برای وب سایت‌های خودشون تجدید نظر کنن.

در نتیجه می‌تونیم از الگوریتم پاندای گوگل به عنوان قاتل محتواهای پوچ و بی کیفیت یاد کنیم. 

تصویر الگوریتم پاندا

دلایل ایجاد الگوریتم پاندا توسط گوگل؛ چیشد که اینجوری شد؟!

در سال 2010، بعد از روبرو شدن با چالش قرار گیری صفحات حاوی محتوای تکراری و یا کم ارزش در صفحه نتایج گوگل و در مقابل اون نارضایتی شدید کاربران از مواجهه با محتوای اسپم، ناتوانی گوگل در حل این مسئله تیتر برخی نشریات و خبرگزاری‌ها در اون زمان شد. همین موضوع کافی بود تا گوگل احساس خطر کنه و به فکر پیدا کردن چاره‌ای برای مقابله با این مسئله بیفته.

الگوریتم پاندای گوگل همون راه حل نجات بخش گوگل بود و این موتور جستجو با ارائه این الگوریتم در سال 2011 تونست به خوبی از پس این چالش بربیاد.

اهداف الگوریتم گوگل پاندا چیست؟

جلب نظر کاربران ناراضی از عملکرد گوگل در ارائه محتوای جامع و کارآمد، اونقدرها هم ساده نبود؛ چرا که گوگل باید برای حفظ اعتبار خودش نزد کاربران وب الگوریتمی ارائه می‌داد که جوانب زیادی از این مسئله رو در بر بگیره و تا حد زیادی از قرارگیری صفحات حاوی محتوای ضعیف در صفحه رتبه بندی جلوگیری کنه؛ به همین دلیل هم گوگل فاکتورهای مختلفی رو برای حل این مسئله در نظر گرفت که در ادامه مطلب به ذکر چند نمونه از مواردی که الگوریتم پاندا اون‌ها رو هدف قرار داده پرداختم:

تصویر لوگو الگوریتم پاندا

محتوای ضعیف

جلوگیری از رتبه بندی صفحات حاوی متن‌های نامربوط به موضوع اصلی صفحه و یا استفاده از متن های بسیار کوتاه و چند خطی. 

محتوای تکراری

جلوگیری از استفاده وب سایت‌ها از محتوای تکراری و کپی شده از سایر منابع موجود در وب.

اینجا منظور از محتوای تکراری دو نوع محتوا هست: یکی محتوایی که از یک وب سایت کپی شده و در سایت دیگه‌ای قرار داده شده باشه و دوم هم تکرار یک محتوای مشابه در بیش از یک صفحه از یک وب سایت که این عمل هم کپی برداری تلقی شده و از نظر این الگوریتم محتوای تکراری شناخته میشه.

حجم زیاد تبلیغات نسبت به محتوا

مقابله با صفحاتی که سراسر تبلیغ هستن و محتوای بدرد بخوری ندارن.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در محتوای متنی، طوری که که گاها معنای جملات هم عوض بشه.

الگوریتم مرغ مگس خوار یکی از الگوریتم‌هایی هست که کلمات کلیدی سایت رو هدف قرار میده.

عدم رعایت نکات نگارشی

استفاده از جمله بندی اشتباه و یا غلط‌های املایی فراوان در یک محتوای متنی. 

محتوای بی‌کیفیت ایجاد شده توسط کاربران

برای مثال وب سایت‌هایی وجود دارن که به کاربران اجازه میدن تا نظرات خودشون رو در صفحات سایت منتشر کنن و همین مسئله باعث بوجود اومدن محتواهایی کوتاه و در بیشتر مواقع بی‌ارزش و نامعتبر میشه.

صحت منابع محتوای بارگذاری شده

صحت محتوای قرار گرفته در صفحات و اینکه آیا دارای منابع موثق‌ هستن یا نه.

برای صحت محتوای سایت‌های مهم‌تر که اطلاعات با ارزشی رو در اختیار کاربر قرار میدن هم الگوریتم دیگه‌ای به نام الگوریتم ymyl فعالیت می‌کنه.

بی ارتباط بودن محتوا با عبارت جستجو شده

مقابله با صفحاتی که محتوای نامربوط به عبارت جستجو شده در اون‌ها قرار گرفته.

چگونه از جریمه شدن توسط الگوریتم پاندای گوگل مطلع شویم؟

تصویر الگوریتم پاندا گوگل

برای تشخیص این مسئله راه حل اختصاصی و مشخصی وجود نداره؛ اما یکی از علامت‌های تشخیص اینکه جریمه الگوریتم سئو پاندا شامل حال وب سایت ما شده یا نه، کاهش چشمگیر میزان ترافیک ورودی به وب سایت، هنگام ارائه بروزرسانی‌های جدید توسط این الگوریتم هست. گرچه که کاهش ترافیک ورودی یک وب سایت می‌تونه تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی همچون افزایش رقبا در حوزه فعالیت شما، تاثیر تغییر فصل‌ها در میزان ترافیک یا فروش وب سایت‌های فروشگاهی، جریمه‌های دستی گوگل که در سرویس سرچ کنسول برای وب سایت‌های متخلف اعمال میشه و یا جریمه وب سایت توسط سایر الگوریتم‌ها (الگوریتم پنگوئن) اتفاق بیفته, به همین منظور ابتدا باید سایر موارد اثرگذار در کاهش ترافیک رو به خوبی بررسی کنید و پس از اطمینان از عدم وجود مشکل در موارد ذکر شده، به رفع جریمه این الگوریتم بپردازید.

توصیه من به شما اینه که همیشه در زمان ارائه آپدیت‌های جدید الگوریتم‌ها، توضیحات و موارد پیوست شده به این بروز رسانی‌ها رو حتما مطالعه کنید تا علاوه بر اطلاع از شرایط جدید الگوریتم‌ها، از انجام موارد نهی شده در این الگوریتم‌ها جلوگیری کنید.

نحوه رفع جریمه گوگل پاندا

حالا که به خوبی می‌دونید الگوریتم گوگل پاندا چیست، وقتشه به این سوال جواب بدم که اگه روزی گرفتار جریمه این الگوریتم شدیم باید چیکار کنیم؟

یکی از مسائل چالش برانگیز هنگام جریمه شدن از طرف الگوریتم پاندا، طریقه رهایی از این جریمه هست و بر طبق گزارشات و تجربه ما، بیرون اومدن از جریمه پاندا تا حدی کار دشواری هست و به این راحتی‌ها نمیشه این مسئله رو رفع کرد؛ اما مواردی وجود دارن که انجام دادن اون‌ها ممکنه به رفع جریمه پاندا کمک کنه؛ با این حال باز هم شما باید این موضوع رو در نظر بگیرید که آیا صرف وقت و هزینه برای این وب سایت ارزش داره یا نه؟

اگه پاسخ شما منفیه و فکر می‌کنید که وب سایت‌تون اونقدرها هم حائز اهمیت نیست و از ابتدا بصورت اصولی و صحیح روی اون کار نشده و صفحاتش مملو از محتوای کپی شده و ناکارآمده، پیشنهاد من اینه که قیدش رو بزنید و وقت و انرژی خودتون رو روی دامنه‌ دیگه‌ای بذارید؛ اما اگه قصد دارید که به هر نحوی که شده وب سایت خودتون رو حفظ کنید، اقدام به انجام برخی کارها ممکنه گره گشای مشکل شما باشه.

پیکی از این اقدامات، حذف مواردیه که خود اون‌ها می‌تونن دلیلی برای جریمه شدن شما باشن؛ پس سعی کنید تا تمام محتوای تکراری، اضافی، کم ارزش و کپی شده رو از وب سایت خودتون حذف کنید و پس از اون به ایجاد محتوای یونیک و با ارزش در صفحات‌تون بپردازید. در کنار این اقدامات شما باید به ابزار Search Console مراجعه کرده و با انتخاب گزینه Remove URLs نسبت به حذف URLهای همون صفحاتی که پیش از جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا گوگل حاوی محتوای مسئله ساز بودن، اقدام کنید تا این آدرس‌ها از نتایج جستجوی گوگل به کلی حذف بشن.

الگوریتم پاندا و پنگوئن، مقصد یکی و راه دوتا!

تصویری از الگوریتم پاندا و پنگوئن

تا اینجای کار با الگوریتم پاندای گوگل کاملا آشنا شدید. حالا قصد دارم همکار شماره یک الگوریتم پاندا، یعنی الگوریتم پنگوئن گوگل رو به طور خیلی مختصر و مفید بهتون معرفی کنم؛ چرا مختصر؟ چون توی یک مبحث مجزا به طور کامل و مفصل بهش پرداختم.

اطلاعاتی که تا حالا درباره دو الگوریتم گوگل پاندا و پنگوئن منتشر شده ما رو به این فکت می‌رسونه که این دو الگوریتم به دنبال یک هدف در دو مسیر مختلف هستن؛ اما چرا این اعتقاد وجود داره که این دو هم مسیر هستن؟

علتش رو من در چند جمله بیان می‌کنم:

صرف نظر از اهداف اختصاصی هر الگوریتم، هم الگوریتم پاندا و هم پنگوئن در راستای شناسایی اسپم‌ تلاش می‌کنن؛ با این حال روش هر کدوم برای شناسایی اسپم از دیگری متفاوته.

الگوریتم پاندای گوگل با شناسایی محتواهای بی کیفیت و نامناسب و الگوریتم پنگوئن شناسایی لینک‌های اسپم و سایت‌هایی هست که در زمینه لینک سازی غیرطبیعی و خارج از قوانین عمل می‌کنن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.