ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

هر حرفه‌ای ابزارهای مخصوص به خودش رو داره که بدون اون‌ها عملا نمیشه در اون حوزه کاری از پیش برد؛ مثلا یه فوتبالیست بدون توپ و یه موتور سوار بدون موتور معنی ندارن. همونطور که امکان نداره بال‌های یک پرنده رو ازش بگیری و انتظار داشته باشی بتونه بپره! دیجیتال مارکتینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. افرادی که به عنوان مدرس دیجیتال مارکتینگ در این بستر فعالیت می‌کنن خیلی خوب از اهمیت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آگاهی دارن و می‌دونن که یک دیجیتال مارکتر بدون در اختیار داشتن جعبه ابزار بازاریابی دیجیتال، مثل ماشین بدون چرخه و نمی‌تونه حرکت کنه.

تصویری از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بیشتر ما با شنیدن کلمه ابزار اولین چیزی که توی ذهن‌مون شکل می‌گیره پیچ گوشتی و آچار فرانسه و این قبیل تجهیزاتی هست که برای تعمیر انواع ماشین‌ها ازشون استفاده می‌کنیم. جالبه بدونید یک ابزار دیجیتال مارکتینگ هم دقیقا جعبه ابزار بازاریابی دیجیتال هست و حکم پیچ گوشتی و آچار فرانسه رو در بازاریابی دیجیتال داره. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به طور کلی اون دسته از ابزارهای بازاریابی دیجیتال هستن که در تحقق اهداف یک دیجیتال مارکتر به کار گرفته میشن. با استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌تونید وضعیت سایت‌های مختلف کسب و کار رو بررسی کنید و با آنالیز صحیح اون‌ها بهترین تصمیم رو برای معرفی سایت مورد نظرتون نسبت به کاربرها بگیرید؛ همچنین در راستای جذب لید و ترافیک ورودی موفق‌تر عمل کنید، بتونید این سرنخ‌ها رو به انتهای قیف فروش برسونید و ازشون مشتریان وفادار بسازید.

با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، جلوتر از زمان حرکت کنید!

تصویر گرافیکی از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ممکنه برای برخی سوال باشه که چرا باید از ابزارهای بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟ این سوال مثل این می‌مونه که بپرسید مسیر مستقیم، جلوئه؟! یعنی جواب سوال از خود پرسش مشخصه. همونطور که کمی قبل‌تر هم بهش اشاره کردم، هر پروسه‌ای برای طی شدن به ابزار خاص خودش نیاز داره، حتی نفس کشیدن! ابزار تنفس چیه؟ ریه؛ یعنی اگر ریه نباشه کلا فرآیند تنفس مختل میشه و فرد می‌میره. ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ هم مثل ریه‌ها هستن. بازاریابی دیجیتال با کمک‌شون نفس می‌کشه و اگر نباشن، می‌میره.

قطعا شما بهتر از من می‌دونید که توی فرآیند بازاریابی دیجیتال، هدف معرفی یک سایت یا کسب و کار به مشتریان بالقوه از بستر اینترنت و تبدیل‌شون به مشتریان بالفعله. اینکه شما بخواید تمام روند بازاریابی دیجیتال رو بدون ابزار بازاریابی دیجیتال انجام بدید، مثل کندن زمین با دست خالی و بدون بیل می‌مونه؛ نه تنها خیلی زمان‌بره، بلکه به نتیجه هم نمیرسه؛ حالا بیاید یکم بیشتر براتون این قضیه رو باز کنم.

همه می‌دونیم که تولید محتوا با کیفیت و ارزشمند چقدر در دیجیتال مارکتینگ اهمیت داره. قدم اول برای نوشتن محتوای با کیفیت اینه که بدونید چه کلید واژه‌هایی برای سرچ مهم‌تر هستن. اصولا انجام فرآیند کیورد ریسرچ به صورت دستی کمی وقت‌گیره و احتمال خطا در این روش زیاده؛ یعنی اغلب ممکنه بعضی کیوردها از قلم بیفتن و ما متوجه نشیم؛ اما ابزار Moz یک ابزار بازاریابی دیجیتال هست و شما رو از این سختی رها می‌کنه؛ چطوری؟ اینطوری که ماز دارای ابزار مخصوص برای سرچ کلید واژه‌هاست که پروسه کیورد ریسرچ رو دقیق و سریع‌تر براتون انجام میده.

یکی دیگه از ابزارهای تحلیل سایت در دیجیتال مارکتینگ، گوگل آنالیتیکس هست که بهتون کمک می‌کنه دیتاهای ورودی به سایت رو تحلیل کنید و ضمن آگاهی از نرخ تبدیل، رفتار کاربران رو نسبت به وب سایت‌تون بهتر درک کنید.

اگر بخواید وظایف گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای تحلیل سایت در دیجیتال مارکتینگ رو بدون استفاده از خودشون و به صورت دستی انجام بدید، لازمه که اندازه حضرت نوح عمر کنید، وگرنه زمان کم میارید!

در واقع یکی از ویژگی‌های بارز انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که احتمالا تا الان متوجهش شدید، سرعت عمله. استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بهتون کمک می‌کنه جلوتر از زمان حرکت کنید! یعنی چی؟ یعنی اگر قبلا وظایف‌تون در دیجیتال مارکتینگ رو دستی انجام می‌دادید و وقت زیادی صرف می‌کردید، حالا با استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ خیلی سریع‌تر از همیشه پیش خواهید رفت. اجازه بدید ویژگی مثبت بعدی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رو با مثال بگم.

فرض کنید یه هدف در فاصله چند کیلومتری شما قرار میدن، بعد دو تا اسلحه جلوتون میذارن تا یکی‌شون رو انتخاب کنید و باهاش به هدف شلیک کنید. یکی از این اسلحه‌ها اسنایپره (اسلحه دوربین دار) و دیگری یه اسلحه عادی و بدون دوربینه. حالا شما برای اینکه بیشترین دقت رو در شلیک داشته باشید و احتمال موفقیت‌تون هم بالاتر بره، کدوم اسلحه رو انتخاب می‌کنید؟ قطعا همه اسلحه دوربین دار رو انتخاب می‌کنن؛ چرا؟ چون دقت بالاتری در شلیک داره. این دقیقا یکی از مزیت‌های انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هست. یک فردی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنه با استفاده از این ابزارها می‌تونه وظایفش رو خیلی دقیق‌تر و با احتمال خطای کمتری انجام بده. علاوه بر این، از اونجایی که رقابت در دیجیتال مارکتینگ به شدت بالاست، خیلی امکان آزمون و خطا وجود نداره و یک بازاریاب دیجیتال باید تلاش کنه همیشه در شرایط مختلف و از بین آپشن‌هایی که در اختیار داره، بهترین تصمیم رو بگیره تا همچنان در رقابت باقی بمونه و بتونه از حریفان خودش جلو بزنه؛ در نتیجه ناگزیره که از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنه و در غیر اینصورت قبل از پایان بازی بازنده است!