هر حرفه‌ای ابزارهای مخصوص به خودش رو داره که بدون اون‌ها عملا نمیشه در اون حوزه کاری از پیش برد؛ مثلا یه فوتبالیست بدون توپ و یه موتور سوار بدون موتور معنی ندارن. همونطور که امکان نداره بال‌های یک پرنده رو ازش بگیری و انتظار داشته باشی بتونه بپره! دیجیتال مارکتینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. افرادی که در بستر آموزش دیجیتال مارکتینگ در این بستر فعالیت می‌کنن خیلی خوب از اهمیت انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آگاهی دارن و می‌دونن که یک دیجیتال مارکتر بدون در اختیار داشتن جعبه ابزار بازاریابی دیجیتال، مثل ماشین بدون چرخه و نمی‌تونه حرکت کنه.

تصویری از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بیشتر ما با شنیدن کلمه ابزار اولین چیزی که توی ذهن‌مون شکل می‌گیره پیچ گوشتی و آچار فرانسه و این قبیل تجهیزاتی هست که برای تعمیر انواع ماشین‌ها ازشون استفاده می‌کنیم. جالبه بدونید یک ابزار دیجیتال مارکتینگ هم دقیقا جعبه ابزار دیجیتال مارکتینگ هست و حکم پیچ گوشتی و آچار فرانسه رو در بازاریابی دیجیتال داره. بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به طور کلی اون دسته از ابزارهای بازاریابی دیجیتال هستن که در تحقق اهداف یکدیجیتال مارکتر به کار گرفته میشن. با استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌تونید وضعیت سایت‌های مختلف کسب و کار رو بررسی کنید و با آنالیز صحیح اون‌ها بهترین تصمیم رو برای معرفی سایت مورد نظرتون نسبت به کاربرها بگیرید؛ همچنین در راستای جذب لید و ترافیک ورودی موفق‌تر عمل کنید، بتونید این سرنخ‌ها رو به انتهای قیف فروش برسونید و ازشون مشتریان وفادار بسازید.

با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، جلوتر از زمان حرکت کنید!

تصویر گرافیکی از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ممکنه برای برخی سوال باشه که چرا باید از ابزارهای بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟ این سوال مثل این می‌مونه که بپرسید مسیر مستقیم، جلوئه؟! یعنی جواب سوال از خود پرسش مشخصه. همونطور که کمی قبل‌تر هم بهش اشاره کردم، هر پروسه‌ای برای طی شدن به ابزار خاص خودش نیاز داره، حتی نفس کشیدن! ابزار تنفس چیه؟ ریه؛ یعنی اگر ریه نباشه کلا فرآیند تنفس مختل میشه و فرد می‌میره. ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ هم مثل ریه‌ها هستن. بازاریابی دیجیتال با کمک‌شون نفس می‌کشه و اگر نباشن، می‌میره.

قطعا شما بهتر از من می‌دونید که توی فرآیند بازاریابی دیجیتال، هدف معرفی یک سایت یا کسب و کار به مشتریان بالقوه از بستر اینترنت و تبدیل‌شون به مشتریان بالفعله. اینکه شما بخواید تمام روند بازاریابی دیجیتال رو بدون بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ انجام بدید، مثل کندن زمین با دست خالی و بدون بیل می‌مونه؛ نه تنها خیلی زمان‌بره، بلکه به نتیجه هم نمیرسه؛ حالا بیاید یکم بیشتر براتون این قضیه رو باز کنم.

همه می‌دونیم که تولید رپورتاژ چقدر در بحث سئوی خارجی و دیجیتال مارکتینگ اهمیت داره. مهم‌ترین قدم بعد از نوشتن رپورتاژ آگهی انتخاب یک بستر مناسب برای انتشار رپورتاژه. ابزار یکتانت به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ این بستر رو برای شما پیدا می‌کنه. در واقع شما بعد از تولید رپورتاژ اون رو به یکتانت می‌سپرید و این ابزار آگهی شما رو در وب سایت‌های پربازدید و خوب منتشر می‌کنن. 

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای تحلیل داده سایت در دیجیتال مارکتینگه که بهتون کمک می‌کنه دیتاهای ورودی به سایت رو تحلیل کنید و ضمن آگاهی از نرخ تبدیل، رفتار کاربران رو نسبت به وب سایت‌تون بهتر درک کنید.

اگر بخواید وظایف گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای تحلیل سایت در دیجیتال مارکتینگ رو بدون استفاده از خودشون و به صورت دستی انجام بدید، لازمه که اندازه حضرت نوح عمر کنید، وگرنه زمان کم میارید!

در واقع یکی از ویژگی‌های بارز انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که احتمالا تا الان متوجهش شدید، سرعت عمله. استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بهتون کمک می‌کنه جلوتر از زمان حرکت کنید! یعنی چی؟ یعنی اگر قبلا وظایف‌تون در دیجیتال مارکتینگ رو دستی انجام می‌دادید و وقت زیادی صرف می‌کردید، حالا با استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ خیلی سریع‌تر از همیشه پیش خواهید رفت. اجازه بدید ویژگی مثبت بعدی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رو با مثال بگم.

فرض کنید یه هدف در فاصله چند کیلومتری شما قرار میدن، بعد دو تا اسلحه جلوتون میذارن تا یکی‌شون رو انتخاب کنید و باهاش به هدف شلیک کنید. یکی از این اسلحه‌ها اسنایپره (اسلحه دوربین دار) و دیگری یه اسلحه عادی و بدون دوربینه. حالا شما برای اینکه بیشترین دقت رو در شلیک داشته باشید و احتمال موفقیت‌تون هم بالاتر بره، کدوم اسلحه رو انتخاب می‌کنید؟ قطعا همه اسلحه دوربین دار رو انتخاب می‌کنن؛ چرا؟ چون دقت بالاتری در شلیک داره. این دقیقا یکی از مزیت‌های انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هست. یک فردی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنه با استفاده از این ابزارها می‌تونه وظایفش رو خیلی دقیق‌تر و با احتمال خطای کمتری انجام بده. علاوه بر این، از اونجایی که رقابت در دیجیتال مارکتینگ به شدت بالاست، خیلی امکان آزمون و خطا وجود نداره و یک بازاریاب دیجیتال باید تلاش کنه همیشه در شرایط مختلف و از بین آپشن‌هایی که در اختیار داره، بهترین تصمیم رو بگیره تا همچنان در رقابت باقی بمونه و بتونه از حریفان خودش جلو بزنه؛ در نتیجه ناگزیره که از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنه و در غیر اینصورت قبل از پایان بازی بازنده است!

انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

هر ابزار دیجیتال مارکتینگ کاربرد مخصوص به خودش رو داره؛ در عین حال ابزارهایی هم هستن که از لحاظ عملکرد و کاربرد با هم مشابه هستن؛ به همین دلیل ابزارهای بازاریابی دیجیتال بر اساس کاربردی که دارن به انواع مختلف دسته بندی میشن.

  • ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای سئو

بهینه سازی وب سایت یکی از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های دیجیتال مارکتینگه؛ به همین دلیل ابزارهای سئو نقش مهمی رو در بین انواع ابزارهای بازاریابی دیجیتال ایفا می‌کنن.

گوگل سرچ کنسول، ابزار ماز، افزونه یواست، semrush و… تنها تعدادی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای سئو هستن که هر کدوم بخشی از پازل سئو سایت رو تکمیل می‌کنن.

  • ابزارهای تحلیل داده‌

وجود گروه ابزارهای تحلیل داده سایت در دیجیتال مارکتینگ بی اغراق بسیار حیاتی و ضروریه؛ چرا که این ابزارها با تحلیل بخش‌های مختلف وب سایت و ارائه گزارش‌های آماری به شما نشون میدن که آیا تا اینجای کار مسیر درستی رو جهت تحقق اهداف‌تون طی کردید یا خیر.

گوگل آنالیتیکس، گوگل تگ منیجر، سیمیلار وب و… از جمله ابزارهای تحلیل سایت در دیجیتال مارکتینگ هستن.

  • ابزارهای تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات عضو جدایی ناپذیر مارکتینگه. تفاوتی هم نداره بازاریابی سنتی باشه یا دیجیتال؛ پس در کنار تمام ابزارهای دیگه دیجیتال مارکتینگ شما به ابزارهایی نیاز دارید که فرآیند اجرای انواع تبلیغات رو ائم از ppc، پوش نوتیفیکیشن، ریتارگتینگ و… رو داشته باشه.

یکتانت، نجوا، گوگل ادز و… از جمله ابزارهای بازارایابی دیجیتال برای تبلیغات هستن.

  • ابزارهای آنالیز سرعت سایت

سرعت سایت یکی از مواردی هست که نه تنها در کسب جایگاه‌های برتر در گوگل تاثیر داره؛ بلکه باعث بهبود تجربه کاربری هم میشه. هر چه سایت شما در مدت زمان کوتاه‌تری لود بشه، از نظر کاربر و گوگل بهتره؛ در نتیجه شما به ابزارهایی نیاز دارید که با استفاده از اون‌ها بتونید سرعت سایت رو چک کنید و در صورت کند بودن وب سایت عاملین این مسئله رو شناسایی کنید. ابزارهایی مثل gtmetrix به این منظور به شما کمک خواهند کرد.

  • ابزارهای سوشال مدیا

ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای شبکه‌های اجتماعی این امکان رو به شما میدن که چندین اکانت رو به صورت همزمان مدیریت کنید. تعدادی از این ابزارها امکان تولید محتوای سریع رو هم برای شما فراهم می‌کنن و برخی هم صرفا کاربرد تحلیلی و آمارگیری دارن.

نوین هاب، facebook creator studio، socialblade و… تعدادی از این ابزارها هستن.

  • ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

اگرچه فرآیند کیورد ریسرچ به خاطر حساسیت بالا و نقش تعیین کننده‌اش در استراتژی محتوای سایت و موفقیت بازاریابی دیجیتال یک کسب و کار غالبا به صورت دستی انجام میشه تا یه وقت مو لای درز کار نره؛ با این حال نباید از نقش ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی در جهت تکمیل فرآیند یک کیورد ریسرچ بی نقص غافل شد. با کمک انواع ابزارهای کیورد ریسرچ مثل کیورد پلنر، keywordtool، گوگل ترند و… می‌تونید با شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کسب و کارتون و مشاهده میزان رقابتی که بر سر هر کیورد هست، یک استراتژی کلمات کلیدی جامع و صحیح برای سایت‌تون تدوین کنید.

  • ابزارهای مدیریت پروژه

در دیجیتال مارکتینگ امکان مدیریت پروژه با نظم بدون ابزارهای مخصوص کار سخت و تقریبا غیر ممکنی هست. به ویژه اگه تیم بزرگی داشته باشید. ابزارهای مدیریت پروژه اساسا با هدف تسهیل فرآیند مدیریت پروژه‌ها ساخته شدن.

در این ابزارها کارها در سه ستون برای انجام، در حال انجام و انجام شده تقسیم میشن.

  • ابزارهای ارائه گزارش

گزارش دادن به کارفرما در پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ همیشه کار نه چندان دلچسب و سختی به حساب میاد؛ به همین خاطر شاید مزه شیرین کاربرد ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رو بتونید در ارائه گزارش به کارفرما بچشید.

گوگل دیتا استودیو ابزاری هست که از طرف خود گوگل معرفی شده و فرآیند تهیه گزارش رو بسیار راحت‌تر می‌کنه.