حتما شما هم تا الان متوجه اهمیت سئو محتوا برای کسب رضایت کاربران در وب سایت خودتون شدین. محتوا بخش اعظمی از صفحات موجود در هر وب سایت رو در بر می‌گیره و میشه اون رو یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای اعتبارسنجی و اختصاص امتیاز از سوی کاربران و موتورهای جستجو دونست. بدون سئوی محتوا، عملا تمام پروسه بهینه سازی سایت و فرآیند تولید محتوا فلج میشه!

بریم که بیشتر با این عنصر حیاتی آشنا بشیم.

سئو محتوا چیست؟

تصویر seo و content

اگر بخوام سئو محتوا رو به عنوان زیر شاخه‌ای از آموزش سئوی داخلی سایت در یک جمله براتون شرح بدم باید اینطور بگم:

“بهینه سازی متن‌ها، محتوای بصری، محصولات و سایر این قبیل موارد که بر اساس قوانین تعیین شده از طرف موتورهای جستجو در جهت کسب رضایتمندی هرچه بیشتر مراجعه کنندگان به وب سایت تعیین شده است.”

به عبارت دیگه رعایت اصول سئو محتوا یا همون سئوی محتوا خودمون به معنی تولید محتوایی هست که هم خدا رو راضی نگه داره، هم خرما رو! یعنی رضایت موتورهای جستجو و کاربران رو همزمان جلب کنه؛ اما منظور از “جلب رضایت” موتورهای جستجو و کاربران دقیقا چی هست؟

یعنی محتوای تولیدی شما ضمن اینکه نیاز کاربر رو تمام و کمال رفع کرده و به سوالش پاسخ کامل میده، باید با اجرای یک سری تکنیک‌ها و اصول توسط ربات‌های کراولر موتورهای جستجو هم به راحتی شناسایی، درک بشه و ساختار مناسبی داشته باشه. 

مزایای رعایت اصول سئو محتوا

مهم‌ترین تاثیرات و فواید رعایت اصول سئو در محتوای متنی و غیر متنی شامل موارد زیر میشه:

محتوای سئو شده با رعایت اصول و قوانین گوگل باعث میشه سایت شما ضمن کسب جایگاه‌های برتر در این موتور جستجو در نظر کاربران هم معتبر جلوه کنه؛ به همین خاطر در ادامه با جلب نظر کاربران گوگل، وب سایت شما ترافیک ورودی قابل توجهی دریافت خواهد کرد که در نهایت منجر به افزایش فروش و کسب سود کلان برای کسب و کارتون خواهد شد. 

تصویر معرفی اصول سئو محتوا

معرفی اصول سئو محتوا

قبل از بیان موارد اثر گذار در بهینه سازی محتوا ابتدا بهتره نگاهی کوتاه به مفهوم کلی عبارت محتوا بندازیم:

محتوا رو میشه هر اون چیز ارزشمندی دونست که نیازی از یک کاربر رو برطرف می‌کنه؛ بنابراین هر زمان که اقدام به ایجاد یک محتوا می‌کنید باید ابتدا این سوال رو از خودتون بپرسید که “این محتوا قراره چه نیازی از کاربر رو برطرف سازه؟”

محتوا یک اصل مهم در روند سئو به شمار میاد و شما اگر قصد دارید در این زمینه خبره بشید، باید با اصول محتوای سئو شده آشنا باشید.

محتوا می‌تونه متشکل از یک متن آموزشی یا خبری، تصویر، کالا و یا هر اون چیز مشابه به این‌ها باشه.

اما در اینجا منظور ما از محتوا، محتوای دیجیتال و اون چیزی هست که ما در حوزه کاری خود با اون سروکار داریم و میشه اون رو به چهار دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

قبل از پرداختن به شیوه پیاده سازی سئو در رابطه با هر کدام از اشکال محتوایی که پیش از این به اون‌ها اشاره شد، باید بدونید که سئو محتوا برای موتورهای جستجو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست؛ به طوری که گوگل در سال‌های اخیر توجه زیادی نسبت به محتوا از خود نشون داده و یکی از اصلی‌ترین شرایط قرارگیری در رتبه‌های بالا رو تولید محتوا براساس اصول سئو محتوا تعیین کرده.

 

سئو محتوای متنی

عکس گرافیکی محتوا نویسی در سئو

به طوری که پیش از هر اقدامی در خصوص سئو متن، شما به شناخت کامل نیاز کاربران احتیاج دارید؛ پس ابتدا باید کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران رو به خوبی بررسی کرده؛ سپس به سراغ نحوه بهینه سازی محتوای خود برید. هدف از این کار هم شناخت محتوای رضایت بخش برای مخاطبان و همچنین انتخاب صحیح عبارت کلیدی اصلی در صفحه هست.

پس از بررسی سئو محتوا و عبارات جستجو شده، حالا نوبت معرفی اقداماتی در جهت سئو محتوای متنی هست که عبارتند از:

عنوان صفحه

انتخاب یک عنوان یا تایتل (Title) جذاب و پر معنا برای محتوا، به طوری که هم از نظر معنایی کاملا مرتبط با موضوع نوشته باشه و هم اینکه در همان نگاه اول کاربر متوجه بشه که قراره در این صفحه چه مسائلی رو مطالعه کنه؛ علاوه بر اون، استفاده از کلمه کلیدی اصلی در title اهمیت فراوانی در سئو محتوای متنی داره.

تگ H1

استفاده صحیح و بجا از تگ H1 تاثیر قابل توجهی در سئو محتوای متنی شما داره. سعی کنید در هر صفحه که قراره محتوایی رو در اون بارگذاری کنید، حداکثر یک بار از تگ H1 استفاده کنید.

استفاده از تگ H2 و سایر تگ‌ها

بر خلاف تگ H1 شما می‌تونید به هر اندازه که نیازه از تگ H2 و سایر تگ‌ها برای زیر شاخه سازی در محتوا و نوشته خودتون استفاده کنید.

استفاده اصولی از کلمات کلیدی

استراتژی استفاده از کلمات کلیدی نیز از دیگر موارد بسیار حائز اهمیت و اثرگذار در سئو محتوای متنی هست. برای اثر گذاری هرچه بیشتر این کلمات، در صورت امکان حداقل یکبار از عبارت کلیدی اصلی در 100 کلمه اول نوشته خودتون استفاده کنید؛ همچنین سعی کنید چگالی مناسب برای استفاده از این کلمات رو رعایت کرده و به هیچ وجه به فکر استفاده بی اندازه از کلمات کلیدی در ساختار متن‌تون نباشید.

لازم به ذکره که با قرار دادن بی رویه این کلمات در محتوای خود نه تنها از نظم و اثرگذاری نوشته‌تان کاسته میشه، بلکه به طور مسلم نارضایتی مخاطبان رو نیز به دنبال داره.

استفاده از کلمات LSI

واژه LSI مخفف عبارت (Latent Semantic Indexing) هست و در سئو به کلماتی اطلاق میشه که با کلمه کلیدی اصلی ارتباط معنایی پنهان دارن.

برای مثال اگر واژه موبایل رو به عنوان کلمه کلیدی اصلی در نظر بگیریم، واژه‌هایی همچون گارد موبایل، گلس، شارژر، سیم کارت و هندزفری دارای یک ارتباط معنایی پنهان با عبارت کلیدی مورد نظر ما (موبایل) هستن.

برای مثال اگر واژه موبایل رو به عنوان کلمه کلیدی اصلی خود در نظر بگیریم، واژه‌هایی همچون گارد موبایل، گلس، شارژر، سیم کارت و هندزفری دارای یک ارتباط معنایی پنهان با عبارت کلیدی مورد نظر ما (موبایل) هست.

پس توصیه ما به شما اینه که از بکار بردن کلمات LSI در محتوای خود غافل نشید؛ چرا که موتورهای جستجویی مثل گوگل، ارتباط معنایی بین این کلمات رو به خوبی درک کرده و با توجه به الگوریتم رنک برین (Rank brain) که روی این موضوع متمرکزه، در اختصاص جایگاه به وب سایت‌ها از این تکنولوژی هم استفادهپس توصیه من به شما اینه که از بکار بردن کلمات LSI در محتوای خودتون غافل نشید؛ چرا که موتورهای جستجویی مثل گوگل، ارتباط معنایی بین این کلمات رو به خوبی درک کرده و با توجه به الگوریتم رنک برین (Rank brain) که روی این موضوع متمرکزه، در اختصاص جایگاه به وب سایت‌ها از این تکنولوژی هم استفاده می‌کنن.

سئو محتوای تصویری (عکس ها)

عکس گرافیکی از محتوای تصویری و تاثیر آن در سئو

در خصوص بارگذاری و سئو تصاویر در وب سایت هم مثل محتوای متنی، فاکتورهایی وجود داره که باید به اون‌ها اهمیت داد.

1. بهینه سازی حجم عکس‌ها

شما می‌تونید با استفاده از برخی نرم افزارها و یا مراجعه به سایت‌هایی همثل Tinypng.com از حجم تصاویر خود کاسته و پس از اون، تصویر بهینه سازی شده رو در صفحات سایت بارگذاری کنید.

2. تگ Alt

تگ alt مخفف واژه Alternative به معنای جایگزین هست و مزیت استفاده از اون در اینه که اگر بنا به هر دلیلی تصویر بارگذاری شده در صفحه برای کاربر لود نشد، متنی جایگزین به جای تصویر نمایش داده بشه و کاربر متوجه بشه که در این محل چه عکسی وجود داشته. علاوه بر اون گوگل هم از این تگ متوجه میشه که عکسی که شما در صفحه خود قرار دادید در چه مورد است.

گرچه عبارت تگ alt واژه صحیحی نیست و در اصل alt یکی از شناسه‌های (Attribute) موجود برای استفاده در تگ Image است.

3. نقشه تصاویر

وب سایت‌هایی وجود دارند که محوریت فعالیت اون‌ها در زمینه بارگذاری تصاویر هست و یا شیوه جذب مشتری اون‌ها وابسته به ارائه یک سری از تصاویر برای مخاطبان علاقه مند به اون حوزه است.

برای مثال یک وب سایت فروش زیورآلات رو در نظر بگیرید. مسلما اولین چیزی که پس از ورود کاربر به این سایت برای او اهمیت داره، مشاهده عکس‌هایی از محصولات این وب سایت هست تا بتونه هر آنچه که نیازش هست رو برای خودش تهیه کنه؛ بنابراین پیشنهاد من به این چنین کسب و کارها اینه که نقشه تصاویر وب سایت خودشون رو مثل نقشه سایت بوسیله گوگل سرچ کنسول (search console) در اختیار گوگل قرار بدن تا گوگل هم بتونه به راحتی و با سرعت بیشتری تصاویر رو پیدا کرده و به ایندکس اون‌ها بپردازه.

4. استفاده از تصاویر اختصاصی (Unique)

هرگز از تصاویر کپی شده از سایر وب سایت‌ها برای بارگذاری در صفحات خود استفاده نکنید؛ زیرا گوگل حتی قادر به تشخیص عکس‌های کپی شده از دیگر وب سایت‌ها نیز هست و در صورت استفاده از چنین تصاویری ممکنه جریمه‌های گوگل شامل حال وب سایت‌تون بشه.

اما با یک ترفند ساده میشه هر تصویری رو به یک تصویر Unique تبدیل کرد ولی چطوری؟

شما می‌تونید با اعمال تغییراتی کوچک در تصویر موردنظرتون، مثلا اضافه کردن یک متن به عکس یا قرار دادن یک المان در اون، یک تصویر اختصاصی برای خود ایجاد کنید.

 

سئو محتوای ویدیویی

عکس گرافیکی از سئو محتوای ویدیویی

همونطور که می‌دونید امروزه ویدئو به ابزاری کارآمد و مهم برای انتقال یک پیام به مخاطبان تبدیل شده؛ به طوری که پیش بینی میشه تا چند سال آینده بیشتر محتوای ارائه شده در بستر وب به صورت ویدیو تهیه و در اختیار مخاطبان قرار بگیره.

در سئو ویدیو نکات حائز اهمیتی وجود داره که در ادامه به اون می‌پردازیم:

سئو محتوای صوتی

با توجه به افزایش مشغله‌های افراد در زندگی، اکثر مردم دیگه نه وقت مطالعه رو دارن و نه میل و حوصله‌اش رو؛ به همین دلیل محتوای صوتی می‌تونه گزینه مناسبی برای این قبیل از افراد باشه چرا که هرجا و در هر زمانی می‌تونن از این نوع محتوا بهره ببرند.محتوای صوتی می‌تونه گزینه مناسبی برای این قبیل از افراد باشه چرا که هرجا و در هر زمانی می‌تونن از این نوع محتوا بهره ببرند.

 

عکس گرافیکی از سئو محتوای صوتی

محتوای صوتی انواع مختلفی داره که بهترین نوع اون پادکست هست. برای سئو پادکست، شما باید پس از قرار دادن اون در وب سایت خودتون به Google Play رفته و پادکست رو در گوگل ثبت کنید تا رتبه بندی گوگل شامل حال محتوای شما بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

آیا خرید این دوره را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.